Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?
Zakres prac i kosztów przed rozpoczęciem wynajmu mieszkania zależy od kilku czynników. Zwykle jest to wiek i stan wyjściowy lokalu, a także przewidywana grupa docelowa i jej potrzeby.
Nowe mieszkanie
Jeśli inwestujemy w nowe mieszkanie specjalnie dla celów wynajmu, będziemy musieli je wyposażyć od zera, a zwykle najpierw także wykończyć. Większość mieszkań w Polsce jest bowiem sprzedawana w standardzie deweloperskim, obejmującym montaż okien i drzwi zewnętrznych, doprowadzenie instalacji, otynkowanie ścian i wylewkę na podłodze – całą resztę trzeba zorganizować we własnym zakresie.
Jednak coraz więcej firm oferuje także wykończenie pod klucz. Niektóre z dostępnych pakietów są przygotowane specjalnie z myślą o inwestycjach pod wynajem. Wykorzystuje się zwykle materiały ze średniej półki, ale trwałe i odporne na zniszczenie. Kolorystyka i wzornictwo są neutralne i uniwersalne.
Jednak jeśli opcja wykończenia nie jest dostępna, musimy się tym zająć sami. Cały czas miejmy na uwadze, że nie urządzamy mieszkania dla siebie. Dlatego nie kierujmy się własnym gustem i nie dawajmy się ponieść fantazji dekoratorskiej. Chodzi o to, by mieszkanie spodobało się jak największej liczbie potencjalnych najemców, a przynajmniej im nie przeszkadzało.
Mieszkanie z drugiej ręki
Zakres prac zależy od stanu wyjściowego. Jeśli mieszkanie jest względnie nowe, nieraz wystarczy je tylko odświeżyć. Być może uda się też wykorzystać choć część istniejącego wyposażenia. Sytuacja wygląda gorzej, gdy wchodzimy w posiadanie lokalu starszego, w którym dawno nic nie było zmieniane (np. otrzymujemy go w spadku). Najemcy są teraz bardziej wymagający niż jeszcze kilkanaście lat temu i trudno znaleźć takich, których nie odstraszą zniszczone meble po babci, nawet przy obniżonej cenie najmu. Dlatego najlepiej przyjąć od razu, że potrzebny będzie remont i wymiana wszystkich sprzętów lub przynajmniej większości.
Z meblami czy bez?
Absolutne minimum to kompletnie wyposażona łazienka, a także kuchnia z zabudową i zlewozmywakiem oraz przynajmniej podstawowym AGD (lodówka i kuchenka bądź piekarnik plus płyta). Reszta zależy od grupy docelowej. Jednak należy liczyć się z tym, że w polskich warunkach mieszkanie bez mebli może zainteresować dość wąską grupę najemców.
Jeśli mamy do dyspozycji kawalerkę lub niewielkie mieszkanie dwupokojowe, można zakładać, że naszym lokalem będą się interesować przede wszystkim młode osoby pracujące, single lub bezdzietne pary. Tacy lokatorzy prawdopodobnie nie mają jeszcze wielu rzeczy na własność. Dlatego warto zainwestować w choć podstawowe, niedrogie meble – łóżko, sofę (bądź sofę z funkcją spania, jeśli nie ma możliwości urządzenia sypialni), stół, regał, szafę na ubrania, ewentualnie biurko i krzesło.
Mieszkanie bez mebli to oczywiście mniejsze koszty dla właściciela. Własnymi meblami dysponują zwykle osoby już zamożniejsze, w dojrzalszym wieku, zwykle mające rodziny, a także osoby o określonych potrzebach (np. zdrowotnych). Jednak specyfika polskiego rynku jest taka, że wspomniane osoby wolą zwykle inwestować w zakup własnej nieruchomości niż ją wynajmować od kogoś. Dlatego o takich najemców nie jest łatwo. Można na początek spróbować umieścić ofertę najmu bez mebli, jeśli dysponujemy mieszkaniem kilkupokojowym o większym metrażu. Warto jednak przyjąć założenie, że i tak trzeba będzie je doposażyć.
Sprawdź najnowsze ogłoszenia nieruchomości na anonse nieruchomości oraz mieszkania w Częstochowie.