Jak wygląda wynajem mieszkania przez agencję nieruchomości
Wiele osób unika współpracy z agencjami nieruchomości. Woli wynajmować mieszkanie samemu, żeby mieć nad wszystkim kontrolę i uniknąć zbędnych z ich punktu widzenia kosztów i zamieszania. Czy słusznie? W czym tak naprawdę może nam pomóc agencja i jaki będzie tego koszt? Kiedy opcja współpracy z agencją będzie lepszym rozwiązaniem?
Pośrednik w branży najmu
Na polskim rynku z usług agenta nieruchomości korzystają zwykle kupcy lub sprzedający. Rynek najmu przeżywa jednak ostatnio oblężenie i coraz więcej rentierów może zdecydować się na zatrudnienie pośrednika. Podobnie lokatorzy szukający odpowiedniego mieszkania. Mają dzisiaj szansę znaleźć je dużo szybciej, gdy będzie pomagał im fachowiec z doświadczeniem i odpowiednimi kontaktami w branży. Najem mieszkania przez agencje oznacza przede wszystkim, że to agent będzie zajmował się wszelkimi sprawami związanymi z najmem. Dla szukających znajdzie mieszkanie mieszczące się w budżecie, a rentierom pomoże dobrać odpowiednich lokatorów. Czy zrobi dla nas coś jeszcze?
Konkretny zakres obowiązków agenta w sprawach najmu zależy od naszych aktualnych potrzeb, zakresu oferty agencji i rodzaju zawartego porozumienia. Jeśli jesteśmy właścicielami lokalu, fachowiec może pomóc nam przygotować mieszkanie do wizyt zainteresowanych osób. Może też służyć nam radą w drobnych pracach remontowych lub aranżacji wnętrza pod konkretnych najemców, na przykład studentów. Agent będzie też odbierał telefony od zainteresowanych, umawiał się na spotkania i prezentował lokal. W praktyce tego typu współpraca oznacza zatem sporą oszczędność czasu dla rentiera. Opłata za usługi agenta jest zwykle jednorazowa i prowizyjna. Otrzymuje on prawo do pobierania wynagrodzenia dopiero, gdy obie strony podpiszą umowę najmu.
Agent szuka stancji idealnej
Pośrednik w obrocie nieruchomościami może też pomóc osobom, które szukają mieszkania do wynajęcia. Jest to cenna usługa w momencie, gdy na rynku brakuje mieszkań lub w okresach podwyższonego popytu. Agencja pozna nasze oczekiwania i budżet, a następnie wyszuka oferty, które mogą nas zainteresować. Oczywiście ostateczna decyzja należy już do właściciela mieszkania. Usługi tego typu rozliczane są w formie prowizji od wykonanego zlecenia. Daje to klientom pewność, że agent skupi się na zadaniu i wykona je możliwie szybko i skutecznie.
Jak wspomnieliśmy na wstępie, najem to sektor rynku, w którym usługi pośrednictwa nie są jeszcze popularne. Sytuacja ta może się zmienić wraz z prężnym rozwojem tej gałęzi rynku. W Polsce posiadanie własnego mieszkania jest wciąż wyznacznikiem statusu społecznego, jednak obecna koniunktura weryfikuje to podejście. Coraz więcej młodych, dobrze zarabiających ludzi decyduje się na najem mieszkania i szuka przy tym wsparcia agentów nieruchomości. Rynek mieszkaniowy wciąż się zmienia. Jeśli zapaść w branży kredytowej szybko się nie skończy, pośrednicy coraz częściej mogą trafiać także na zlecenia dotyczące najmu.