Sprawna przeprowadzka – jak się pakować?
Osoby mieszkające w wynajmowanych lokalach muszą się liczyć z tym, że przynajmniej raz na jakiś czas będą musiały się przeprowadzać. Zdarza się, że termin na opuszczenie mieszkania jest dość krótki. Dlatego sprawne zorganizowanie przeprowadzki i efektywne pakowanie jest nawet bardziej istotne niż w przypadku kupna własnego mieszkania.
Jeśli mamy możliwość zaplanować przeprowadzkę z pewnym wyprzedzeniem, starajmy się przede wszystkim zredukować ilość przedmiotów, które trzeba będzie zapakować i przewieźć. Nie obejdzie się więc bez przeglądu rzeczy i pozbycia się części z nich. Dotyczy to zwłaszcza tych, które zalegają na półkach i w szufladach, ale prawie ich nie używamy, bo coś nam w nich nie pasouje, ewentualnie są uszkodzone, a do tej pory nie zdobyliśmy się, by je naprawić. Wyrzućmy wszystko, co przeterminowane (leki, kosmetyki). Nienoszone ubrania oddajmy potrzebującym lub sprzedajmy. Spróbujmy też zjeść lub zużyć jak największą część zapasów – kupujmy na bieżąco tylko to, co bezwzględnie musi być świeże.
Już na pewien czas przed planowaną przeprowadzką warto się zaopatrzyć w odpowiednie kartony, a także w papier pakowy, gazety bądź folię bąbelkową do zabezpieczenia rzeczy, które mogłyby się stłuc w transporcie (talerzy, butelek itp.). Można też kupić (np. w niektórych firmach przeprowadzkowych czy zamówić przez internet) specjalistyczne opakowania do określonych przedmiotów, np. podłużne pudełka na kieliszki czy kartonowe szafy na ubrania. Jeśli przeprowadzamy się dość często, warto, by takie kartony i inne opakowania dało się złożyć tak, by zajmowały mało miejsca i by można było je przechować w oczekiwaniu na kolejną przeprowadzkę.
Pakowanie zacznijmy od rzeczy, których nie używamy na bieżąco. W miarę możliwości grupujmy je tematycznie, żeby przy rozpakowywaniu można było je łatwo znaleźć – według pomieszczeń (np. przedmioty z kuchni pakujmy do kartonów podpisanych „Kuchnia”) czy kategorii (np. pudło z napisem „Książki”). Układajmy je tak, by nie przesuwały się luźno w kartonach, a jeśli nie da się uniknąć pustych miejsc, wypełnijmy je wspomnianymi już gazetami czy papierem.
Jeśli posiadamy własne meble, a wymagają one rozmontowania i ponownego montażu, spakujmy je tak, by potem móc bez problemu znaleźć wszystkie potrzebne części. Drobne elementy (śrubki itp.) umieśćmy w małych zamykanych pojemnikach lub woreczkach i podpiszmy, np. „Krzesło” czy „Biurko”.
Na sam koniec zostawmy sobie rzeczy absolutnie najpotrzebniejsze – takie, których będziemy używać tuż przed przeprowadzką i ze 2-3 dni po niej, póki się nie urządzimy. Najlepiej przeznaczyć na to osobną torbę lub plecak i spakować się tak, jakbyśmy wybierali się na kilkudniowy wyjazd. Przygotujmy kilka zestawów ubrań, trochę bielizny, podstawowe kosmetyki i środki higieniczne oraz coś do picia (kawa, herbata itp.) i ewentualnie do jedzenia, co nie wymaga lodówki. Jeśli nie mamy pewności, czy w nowym miejscu kuchnia będzie w pełni wyposażona, do podręczngo bagażu odłóżmy też czajnik bezprzewodowy i przynajmniej po jednym komplecie naczyń na osobę.
Na ostatni dzień zostawmy też rzeczy do sprzątania (np. odkurzacz, gąbkę do naczyń, mokre chusteczki do czyszczenia powierzchni), by można było zostawić dotychczasowe mieszkanie w porządku.